وجهی دیگر

گردن کلفت ها!

سرآغاز کلام با نام یگانه وجه ماندگار؛

نظام حاکم بر خانه بر خانه پدری؛ با وجود قدمت ٣١ ساله؛ هنوز هم که هنوز است از مصائبی که حکومت ۵٠ ساله آن پدر و پسر شکایت می کند و علت بسیاری از بدبختی های جامعه را ناهنجاری های بوجود آمده در آن پنجاه سال می داند. غافل از اینکه بسیاری از ناهنجاری های فعلی جامعه اعم از جنایت ؛ اغتشاشات سیاسی ؛ مواد مخدر؛ اعمال خلاف عفت و .... توسط کسانی صورت می گیرد که متوسط عمر آنها به ٣٠ سال نمی رسد. نمی دانم این چه دشمنی است که توانسته است اینقدر بر سرراه این نظام بایستد و اینچنین چوب لای چرخ آن بگذارد.

جالب اینجا است که جدیدا آن دبیر ٨٣ ساله شورای نگهبان به گردن کلفت ها گیرداده است و مرتبا می گوید چرا گردن کلفت ها را نمی گیرند و حقشان را کف دستشان نمی گذارند؟

صرف نظر از تعریف و مصداق گردن کلفت های امروزی و اینکه چکار کرده اند که گردن کلفت محسوب می شوند؛ سوال این است که آیا این گردن کلفتها یک شبه بوجود آمده اند؟ اگر بلی باید پرسید که چه آفتی به حکومت زده است که یک شبه این چنین گردن کلفتهایی بوجود آمده اند و اگر مدتی است (یعنی بیش از ۴ سال ) چطور شده است که آقایان تازه به یاد زدن گردن این گردن کلفتها افتاده اند؟

هنوز نمی دانم که چرا این دبیر ٨٣ ساله به خانه نمی رود و مابقی روزهای باقی مانده از عمر خود را با آرامش سپری نمی کند.

با یاد یگانه وجه ماندگار منصف باشید

علی خادمی

Ali Khademi


گزارش های خبری آی آر آی بی

سرآغاز کلام با نام یگانه وجه ماندگار،

راستش چون در این دیار غربت حسابی خوشی زیر دل ما زده است و هیچ غم و غصه ای نداریم و به شدت به دنبال یک دلیل برای افزایش فشار خون می گردیم،‌برخی از شبها اخبار ساعت ٩ شب آی آر آی بی به وقت محلی را نگاه می کنیم.

همانگونه که قبلا هم گفته ام تفاوت اینجا و خانه پدری در آن است که در اینجا می توانی آزادانه همه نوع اخباری را بشنوی و بعد انتخاب کنی که چه کسی درست می گوید در حالی که در خانه پدری فقط باید به یک منبع خبری گوش کنی و قبول کنی که آن منبع خبری درست می گوید. سایر منابع خبری هم متعلق به دشمن هستند!

از سوی دیگر مفاد برنامه ها و گزارشهای خبری آی آر آی بی که در اینجا پخش می شود کاملا با آنچه که در خانه پدری پخش می شود بسیار متفاوت است ولی یک چیز خیلی در گزارشهای خبری اینجا بسیار تابلو است. با دیدن این گزارشها به یاد این گونه ضرب المثل ها می افتی مثل مرگ خوب است ولی برای همسایه و یا اگه لالایی بلدی چرا خوابت نمی بره؟

مثلا گزارشگر آی آر آی بی (مرتضی غرقی) به خیابانهای نیویورک می رود ( درحالی که اجازه ورود به سایر قسمت های ایالت نیویورک را ندارد چه برسد به سایر نقاط آمریکا) و با چند نفر که دارند بر ضد سیاست های دولت تظاهرات می کنند،‌مصاحبه می کند و با افتخار می گوید که مثلا محبوبیت دولت آمریکا کاهش یافته است. یکی نیست به این آقا بگوید که باز لااقل آنقدر آزادی در مملکت شیطان بزرگ وجود دارد که چند نفر بتوانند بدون نیاز به کسب مجوز اقدام به تجمع بکنند و کسی به جان آنها نیافتد و در ضمن یک خبر نگار خارجی هم برود و با آنها مصاحبه بکند.

یا مثلا فلاح خبرنگار آی آر آی بی در لندن می رود و کلی گزارش در سالگرد کودتای ٢٨ مرداد تهیه می کند که انگلیس چنین کرد و آمریکا چنان. در اینکه انگلیس و آمریکا چنین و چنان کردند که حرفی نیست ولی یکی نیست به فلاح بگوید حداقل می خواهی گزارش تهیه کنی،‌از خودت تهیه کن. گزارش و فیلم های مستند بی بی سی را کپ نزن. تازه یکی نیست به سیاستمداران ایرانی بگوید آمریکا و انگلیس در ایران کودتا کردند ولی حداقل اسناد محرمانه آنرا دارند و با کار سیستماتیک در آن هنگام به نتیجه رسیدند. ولی ایرانی ها چه؟ بیست سال از گلبدین حکمتیار و .... در افغانستان حمایت کردند و بودجه بیت المال را دادند آنها خوردند و سرانجام هم همان آمریکایی ها کرزای را بر سر کار آوردند.

اصولا آی آر آی بی دنبال یک عطسه در کشورهای غربی می گردد تا آن را به عنوان یک مشکل حاد در کشورهای غربی مطرح کند در حالی که ارائه گزارش از داخل ایران به مثابه تشویش اذهان عمومی می باشد.

با یاد یگانه وجه ماندگار منصف باشید

علی خادمی

Ali Khademi


دبیر 83 ساله شورای نگهبان!

سرآغاز کلام با نام یگانه وجه ماندگار؛

امروز در اخبار خواندم که دبیر شورای نگهبان که هم اکنون ٨٣ سال دارد برای یکسال دیگر در سمت خود ابقا شده است.

راستش عمر دست خداوند است. هر هنگام که بخواهد آنرا می بخشد و هرهنگام که اراده کند آنرا پس می گیرد. ولی اصل مسلم این است که هرکس یکبار زندگی می کند. آنچه که برای من قابل توجه است؛‌این است که هرکسی چه جور زندگی را انتخاب می کند؟

چرا یکنفر می شود مایکل جکسون و بدون آنکه بفهمد چگونه باید زندگی کند؛ قسمت اعظم عمر خود را زیر تیغ جراحی می گذراند و در نهایت با یک عالمه قرض و بدهی و با فلاکت از دنیا می رود در حالی که می توانست مثل بسیار دیگری از خواننده ها در بهترین شرایط زندگی کند؟

چرا بعضی ها هم شیفته قدرت می شوند و سعی می کنند تا آخرین نفس بر سر قدرت باشند؟ چه به توجیه اینکه داریم به خدا و اسلام و کشور خدمت می کنیم چه به توجیه اینکه قدرت چیز شیرینی است.

و یا چرا بعضی ها تا آخرین لحظه سعی می کنند تا پول (چه حلال و چه حرام ) روی پول  بگذارند؟ این دسته همواره در فکر این هستند که چگونه بهتر سرمایه گذاری کنند تا بر ذخابر آنها افزوده شود و دلشان هم خوش است که تا هفت نسل بعد از آنها نیازی به کار کردن ندارند در حالی که خود بی آنکه به کار کردن نیاز داشته باشند؛ مرتبا دارند کار می کنند تا بر ثروت خود بیافزایند؟

من اگر جای این آدمها بودم؛ یک زندگی بسیار آرام را انتخاب می کردم زیرا اصولا آدمهای معروف ( چه به خیر چه به شر ) زندگی سخت تری دارند زیرا همگان آنها را می شناسند.

نکته قابل توجه دیگر این است که باید رمز و راز عمر طولانی بعضی از آقایان را پیدا کرد. من خیلی دلم می خواهد بدانم که مثلا روال زندگی آقای دبیر شورای نگهبان چگونه است؟ چقدر ورزش می کند؟‌چند تا دندان سالم و چند دندان عاریه ای دارد؟ هفته ای چند مرتبه به دکتر می رود و آزمایشهای مختلف می دهد؟‌چقدر طول میکشد از پله های خانه اش بالا برود ( اگر فرض کنیم در خانه اش آسانسور ندارد‌)‌؟ روزی چند ساعت کار می کند؟ چه غذاهایی می خورد و شبی چند ساعت می خوابد؟ چقدر فرضت دارد در کنار خانواده (همسر ؛ فرزندان ؛‌نوه ها ؛‌نتیجه ها و .... ) باشد؟ روزی چند ساعت صرف خواندن اخبار و وبلاگها می کند ؟ روزی چند ساعت برای رسیدن به اهدافش برنامه ریزی می کند ؟ و خیلی از سوالات دیگر؟

براستی چه چیزی باعث می شود این آقا به جای استراحت و لذت بردن از ما بقی عمرش ؛‌اینقدر به خودش زحمت بدهد. شاید هم بگویید که این آقا دارد لذت می برد تو خبر نداری ولی خوب جواب من این است که این آقا فکر می کند لذت همین است چون مزه دیگر لذائذ را نچشیده است.

 

با یاد حق منصف باشید

علی خادمی

Ali Khademi


توصیه به رعایت انصاف حتی در مورد دشمن

سرآغاز کلام با نام وجه ماندگار؛

دیشب اخبار آی آر آی بی ٢ که در این دیار پخش می شود سخنرانی را از رهبر در جمع شرکت کنندگان در مسابقه بین المللی قرآئت قرآن پخش کرد که در طی آن رهبر می گفت که حتی با دشمن خود رعایت انصاف و مدار را بکنید.

راستش در آن هنگام به یاد آنهایی افتادم که به خاطر انتخابات یا کشته شدند و یا الآن در زندان هستند. به نظرم رسید لابد آنها از دشمن خیلی بدتر هستند که با آنها رعایت انصاف نمی شود. از خودم پرسیدم بدتر از دشمن چه کسی است؟

با یاد حق منصف باشید

علی خادمی

 


رئیس جمهوری با بیست و شش میلیون رای

سرآغاز کلام با نام زیبای حق؛

بر اساس آمار اعلام شده از سوی مراجع ذیربط؛ رئیس جمهور منتخب ٢۶ میلیون رای کسب کرده است و دیروز یکی از نویسندگان روزنامه کیهان ابراز کرده بود که این رای از جانب محرومانی بوده است که خدمان آن نامزد منتخب در طی مدت ۴ سال اول زمامداری او را درک کرده اند.

بگذریم که احوال نویسندگان آن روزنامه معلوم است و بگذریم که از نظر آقایان هرکسی که مطابق میل آنها رای ندهد دارای مشکلات فکری است و جزو مرفهین بی درد محسوب می شود که شیطان سرپرست او است و باز بگذریم امکان نقد خدمات وجود ندارد ولی اجازه دهید سوالی را مطرح کنم:

اگر این آقا واقعا رای آورده است و رای از جانب آن محرومان و خدمت دیدگان است؛ پس ایشان دیگر وامدار کسی نیستند. چگونه است که صاحب ٢۶ میلیون رای ؛ حق انتخاب معاون اول خودش را ندارد و از کبیر و صغیر مملکت و البته آنهایی که ظاهرا نه سر پیاز هستند و نه ته آن؛ شروع کرده اند برای نامزد منتخب خط و نشان می کشند؟ به نظرم آنهایی که خط و نشان می کشند با زبان بی زبانی می گویند که رای ما از رای سایر محرومان خدمت چشیده ؛ پررنگتر بوده است و به این شائبه دامن می زند که مدعیان امروز به گونه ای رای آن نامزد منتخب را ساخته اند.

البته آن مدعیان می گویند که نگران اسلام و خون شهدا هستند ولی باید پرسید چرا آنروز که رای دادید ( و یا شاید رای ساختید) به چنین چیزهایی فکر نکردید و باز نمی دانم چرا اسلام فقط به معدودی مدعی تعلق دارد؟ شاید چون سایرین فهم درست و حسابی ندارند!

با یاد حق؛ منصف باشید

وجهی دیگر

علی خادمی