وجهی دیگر

دولت الکترونیک!

سرآغاز کلام با نام یگانه وجه ماندگار؛

چند شب پیش در اخبار آی آر بی ٢ ؛ خبری مبنی بر راه اندازی سرویسهای دولت الکترونیک شامل کارتابل و پیام دولت و نیز یکسری دیگر از خدمات الکترونیکی پخش شد.

هرکس که نداند فکر می کند عجب کار شاقی انجام شده است ولی واقعیت این است که در زمانی که من ایران بودم از حدود سال ١٣٧۴ قردادهای متعددی را با در قالب شرکتمان با نهاد ریاست جمهوری داشتیم. در آن زمان آقایان ارشادی و آزادانی طرف قرار داد ما بودند و ما بعد از سیستم مکاتبات ؛ سیستم پیام هیئت دولت و کارتابل را هم پیاده سازی کردیم. البته بعدها من به این دیار آمدم و شرکت به قراردادهای خود ادامه داد و ما سیستم پیام هیئت دولت و نیز سیستم مکاتبات در برخی مراکز استان نصب شد.

به خوبی به یاد دارم که در زمانی که احمدی نژاد استاندار اردبیل بود؛‌ما هم به استان اردبیل رفتیم تا مقدمات نصب سیستم را فراهم کنیم.

این خبر ؛ به معنای آن است که یا تمام سیستم را دوباره نوشته اند که البته به گواهی دوستان چنین نیست و یا آنکه خبری را پخش کردند تا بگویند کاری انجام شده است.

به نظرم اینگونه از اخبار برای مردم عامه ؛‌بسیار خوشرنگ است ولی در نظر آنهایی که الفبایی از فن را تشخیص می دهند؛‌اخباری تلخ بیش نیست.

این نکته را هم یاد آوری کنم که آنچه که در ایران با سرمایه هنگفت بخش دولتی اجرا و پیاده سازی می شود؛‌ بعد از مدتی با روی کار آمدن مدیریت جدید ؛‌براحتی بدور می اندازند و روز از نو و روزی از نو.

مطمئن هستم که اگر پای صحبت صاحبان خبر بنشینید؛ قطعا اخبارغمباری از این دست را بسیار خواهید شنید.

 

با یاد یگانه وجه ماندگار منصف باشید

علی خادمی


دوباره مصاحبه تکراری

سرآغاز کلام با نام یگانه وجه ماندگار؛

دیشب ما هم مثل خیلی از ایرانیهای دیگر مقیم این دیار و سایر کسانی که به شبکه سی ان ان دسترسی دارند؛ مصاحبه زنده احمدی نژاد با لری کینگ مشاهده کردیم.

سوالهای مصاحبه تکراری ؛ و جوابهای احمدی نژاد هم تکراری و قابل حدس بود. به نظرم من هم از قبل می توانستم حدس بزنم جوابهای احمدی نژاد چیست. تعجب من هم از همین است. چرا لری کینگ سوالهایی را پرسید که احمدی نژاد؛ همه جا جواب آنها را از قبل جار زده بود؟

البته این را هم بگویم که احمدی نژاد اصولا جوابی نداشت که بدهد و یک جورهایی مغالطه می کرد. تمام مسائل انتخابات را به قوه قضائیه و قانون واگذار کرد و گفت که قوه قضائیه مستقل است و از آنها بپرسید. به نظرم ارتباط دادن قتل ندا آقا سلطان و آن دختر ونزولائی خیلی خنده دار بود. او اتهام تقلب را هم با مغالطه کردن ؛ پاسخ نداد.

احمدی نژاد خیلی از سوالهای لری کینگ را هم با سوال از خود او جواب می داد. مثلا اگه لری می پرسید چرا در ایران آدم دستگیر شده است؛ احمدی نژاد می گفت که شما هم در آمریکا همین کار را می کنید. احمدی نژاد می پرسید که چرا در زندانهای آمریکا آدم کشته می شود؟

در مورد هولوکاست هم احمدی نژاد مثل همیشه گفت که من تاریخ دان نیستم و نمی دانم هولوکاست بوده یا نه ولی اگر بوده چرا طاوان آنرا فلسطینی ها باید بدهند. او می گفت من آکادمیک هستم! و از نظر علمی با این مسئله برخورد می کنم! از حق نگذریم؛‌سوال او بجا بود: چرا اجازه تحقیق در مورد هولوکاست را نمی دهید؟ به نظرم خنده دارتر اشاره لری کینگ به ارائه نقشه اردوگاه آلمانها از سوی نتانیاهو در جهت مظلوم نشان دادن صهیونیست ها بود!

احمدی نژاد در مورد فعالیت های هسته ای هم مثل همیشه گفت ما در چهار چوب قانون پیش می رویم. وقتی هم که لری کینگ پرسید که از حمله اسرائیل نمی ترسید؟ با خونسردی پاسخ داد که نه.

امشب حسابی احمدی نژاد را رنگ و لعاب زده بودند و البته کار خوبی هم کرده بودند. امشب لری کینگ هم حسابی چاق و چله تر به نظر می رسید. فکر می کنم که باید بیشتر ورزش کند.

در مجموع از اینکه حداقل احمدی نژاد در مقابل لری کینگ کم نیاورد و با خونسری صحبت می کرد؛ خوشحال هستم ولی در نهایت این افکار عمومی هستند که در مورد افکار و نظرات احمدی نژاد و همه روسای کشورهای جهان ؛ نظر خواهند داد. مهمتر آنکه در نهایت هم ؛ همه روزی در مقابل دادگاه عدل الهی پاسخگوی اعمال خود خواهند بود.

با یاد یگانه وجه ماندگار منصف باشید

علی خادمی

Ali Khademi

 


دوباره سخنان تکراری

سرآغاز کلام با نام یگانه وجه ماندگار؛

امشب پنجمین سخنرانی محمود احمدی نژاد را در نشست عمومی سازمان ملل به طور زنده و از دو شبکه آی آر آی بی و سی ان ان تماشا کردم.

سخنرانی مثل همیشه آکنده بود از نام انبیاء و دعوت آنها به یکتا پرستی. راستش من یاد سریال حضرت یوسف پیامبر افتادم. انگار احمدی نژاد این سریال را دیده و بعد برای سخنرانی آمده بود. می گویند یکروز شخصی برای میهمانی به منزل یکی از دوستان می رود. در هنگام صرف شام؛ فرزند میزبان جوگیر شده و دو مرتبه غذا را به میهمان تعارف می کند. میهمان هم کم لطفی کرده می گوید: پسرجان نه تو صاحب خانه ای و نه من میهمان! احتیاجی به تعارف شما نیست.

البته من که منکر اهمیت تعالیم انبیاء نیستم ولی هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. در این نشست ؛ نه احمدی نژاد تکلیف ابلاغ تعالیم انبیاء را داشت و نه حضار آمده بودند که توفیق و گوش شنوای تعالیم را داشته باشند. به همین دلیل هم بود که حاضرانی که در جلسه لطف کرده و تا آخر سخنرانی نشستند؛ به نظر نمی رسید که سخنرانی را جدی گرفته باشند.

البته به نظرم مدیر دوربین های سازمان ملل هم که ماجرای هاله نور احمدی نژاد را شنیده بود؛ مخصوصا مرتبا حاضران را نشان می داد تا مبادا دوباره ادعاهای قبلی تکرار شود!

سخنرانی مثل همیشه آکنده بود از انتقاد شدید از کشور اسرائیل و کشورهای حامی آن.

هیئت نمایندگی اسرائیل که اصلا در سخنرانی حاضر نشده بود. هیئت های آمریکا و کانادا هم به نشانه اعتراض به سخنان احمدی نژاد؛‌ در میانه سخنرانی جلسه را ترک کردند! البته رفتن آمریکایی ها که حتی وزیرشان هم در آنجا نبود؛‌خیلی مطلب مهمی نیست ولی در تعجبم از کانادایی ها! چرا کانادایی ها اینقدر روی اسرائیل حساس هستند؟ چرا کشورهای اروپایی مثل آلمان جلسه را ترک نکردند ولی کانادایی ها که اصلا روی صحبت با آنها نبود؛‌اقدام به ترک جلسه کردند؟

البته حرفهای احمدی نژاد در مورد اسرائیل و جنایات آن درست است ولی خوب کو گوش شنوا؟ راستی آیا این تکلیف احمدی نژاد و کشور ایران است تا یک تنه با اسرائیل درگیر شود؟ آنهم در شرایطی که شاید خود فلسطینی ها هم خسته از این درگیری ها؛ می خواهند این ماجرا فیصله پیدا کند؟

یکی دیگر از قسمت های جالب سخنرانی احمدی نژاد؛ جایی بود که ایشان انتخابات اخیر ایران را مردمی ترین ؛‌سالم ترین و با شکوه ترین انتخابات معاصر دانستند. راستش آدم می ماند که یک نفر چقدر می تواند شجاع باشد و این حرف ها را جلوی سران کشورهای دیگر بزند. یکی نیست به این احمدی نژاد بگوید که بابا این ها خودشان دستشان توی کار است و می دانند توی یک انتخابات چقدر می شود تقلب کرد؛‌چه راههایی برای تقلب وجود دارد و تقلب چه کسانی خیلی تابلو است. خیلی رو می خواهد که احمدی نژاد زیره به کرمان ببرد و انتخابات تاریخی ایران را سرمشقی برای کشورهای دیگر بداند! ایشان خود را در حالی نماینده تمام ایرانیان ؛ معرفی کرد که چند روز قبل از روز قدس؛ سپاه پاسداران ( که زمانی من افتخار می کردم در خدمت آن باشم) اقدام به تهدیدهای فراوان کرده بود تا مبادا کسی لباس سبز بپوشد.

یکی دیگر نکات بارز سخنرانی ؛ بادی لنگویج و یا حرکات بدنی احمدی نژاد بود. به نظر می رسید که احمدی نژاد برای ورق زدن اوراق احتیاج به خیس کردن انگشتان با دهان دارد. یکی دو بار هم احمدی نژاد انگار که دهانش کف کرده و یا خشک شده باشد ؛‌اقدام به لمس لبهایش با دستانش کرد. خیلی هم تابلو از روی نوشته می خواند. البته تمرین کرده بود ولی خوب حق بود بیشتر تمرین کند تا مسلط تر به نظر برسد. البته به نظر می رسید که احمدی نژاد کم کم باید از عینک هم استفاده کند.

خیلی دلم می خواهد بدانم متن سخنرانی احمدی نژاد را چه کسی تهیه کرده بود؟ یکی نیست به این بنده خدا بگوید بابا، پدر مترجم در می آید تا بخواهد همزمان این همه حرفهای مذهبی را ترجمه کند. یک چیزی بگو که هم حاضران سر در بیاورند و هم حاضر باشند به آن عمل کنند.

در باب این سخنرانی حرف بسیار است. مطمئن هستم که تا الآن یک عالمه نوشته در تحلیل این سخنرانی بر روی اینترنت گذاشته شده باشد. من هم به حد درک خودم از دنیا مطالبی را نوشتم.

با یاد یگانه وجه ماندگار منصف باشید

علی خادمی

Ali Khademi