وجهی دیگر

اسرار دلبران ... هالیودیسم

سرآغاز کلام با نام یگانه وجه ماندگار؛

این چند روزه که به لطف الهی و با انواع تدابیر مدبرانه مدیران خانه پدری و علی رغم تمام تلاشهای مذبوحانه انواع سیاسان داخلی و دشمنان خارجی همه مشکلات کشور از جمله افت تاریخی ارزش ریال در مقابل ارزهای بی اعتبار خارجی همچون دلار آمریکا و کانادا حل شده است ؛ رئیس دولت فرصتی یافته تا به افشاگری راجع به هالیود و دسیسه های آن بپردازد.

جدا که عجب حکایتی دارد این خانه که یک چیزهایش از پایبست ویران است و مدیران آن هی به آسمان و ریسمان دیگران چنگ می زنند.

اما طبیعی است که هالییود؛ صنعتی که فقط بدنبال پول و سرمایه می گردد؛ در جهت اهداف سرمایه گذران آن تلاش کند. اما به نظرم هدف یابی هالیود هم کورکورانه نیست. مدیران این صنعت نگاه می کنند که جامعه چه موضوعی را بیشتر می پسندد و با درک اسرار دلبران؛ آنران در قالب گفته های دیگران بیان کنند. صد البته هم طبیعی است که قالب مردم هرچند که فطرت خداخواه دارند ولی در نظر اول دنبال خدا نمی گردند که هالیود فیلمی بسازد و دعوت به خداپرستی کند.

با وجود امثال استیون اسپیلبرگ در هالیوود ؛ معلوم است که خط مشی تولیدات آن هم در چه جهتی باشد. ای کاش مدیران خانه پدری به جای پرداختن به جار و جنجال در این رابطه ؛  فکری برای دیرکرد بودجه سال 1391 می کردند. بودجه سال 91 با دو ماه تاخیر به مجلس ارائه شد و معلوم هم نیست که نمایندگان مردم فرصت داشته باشند در موعد مقرر آنرا تصویب کنند. عجب خانه درهم و برهمی.

اما همه محصولات صنعت هالیود بد نیستند ولی خب به هرحال صنعت سینما هم مجبور است یک مقداری چاشنی به محصولاتش اضافه کند تا مشتری پسند شود. در ایام نوجوانی مصاحبه ای را (در کیهان فرهنگی ) با جولیانو مولتاندو ؛  کارگردان ایتالیایی سریال مارکوپولو که در آن زمان هم خیلی طرفدار داشت می خواندم. مصاحبه کننده از کارگردان پرسیده بود که در کتابهای تاریخی به هیچ وجه اشاره ای به ماجرای عشق مارکوپولو نشده است اما چرا در سریال این ماجرا اینقدر پررنگ نشان داده شده است. و کارگردان بدون تردید می گوید که بهرحال این مقدار چاشنی برای جذابیت سریال لازم بوده است.

خب حالا در نظر بگیرید صنعت هالیوود که قصد دارد تا قشر وسیعی از مخاطبان را جذب کند و به ذائقه خیلی ها خوش بیاید؛ بنابراین مجبور است که کم یا زیاد چاشنی به محصولاتش اضافه کند.

از سوی دیگر قرار نیست فقط ما کتاب و داستان بنویسیم و فرهنگمان را صادر کنیم. هالیوودی ها هم این کار را می کنند و الحق که در این زمینه بسیار هنرمند هستند و خیلی هم جلوتر هستند ولی حیف. ای کاش این همه استعداد خدادادی در راه خدا استفاده می شد. ولی یک روز این اتفاق خواهد افتاد. این وعده حقی است که خداوند در کلامش داده؛ روزی که یاری خداوند و پیروزی فرابرسد و همه مردمان دسته دسته به دین حق درآیند. انشاءالله.

با یاد حق منصف باشید

علی خادمی