گزارش های خبری آی آر آی بی

سرآغاز کلام با نام یگانه وجه ماندگار،

راستش چون در این دیار غربت حسابی خوشی زیر دل ما زده است و هیچ غم و غصه ای نداریم و به شدت به دنبال یک دلیل برای افزایش فشار خون می گردیم،‌برخی از شبها اخبار ساعت ٩ شب آی آر آی بی به وقت محلی را نگاه می کنیم.

همانگونه که قبلا هم گفته ام تفاوت اینجا و خانه پدری در آن است که در اینجا می توانی آزادانه همه نوع اخباری را بشنوی و بعد انتخاب کنی که چه کسی درست می گوید در حالی که در خانه پدری فقط باید به یک منبع خبری گوش کنی و قبول کنی که آن منبع خبری درست می گوید. سایر منابع خبری هم متعلق به دشمن هستند!

از سوی دیگر مفاد برنامه ها و گزارشهای خبری آی آر آی بی که در اینجا پخش می شود کاملا با آنچه که در خانه پدری پخش می شود بسیار متفاوت است ولی یک چیز خیلی در گزارشهای خبری اینجا بسیار تابلو است. با دیدن این گزارشها به یاد این گونه ضرب المثل ها می افتی مثل مرگ خوب است ولی برای همسایه و یا اگه لالایی بلدی چرا خوابت نمی بره؟

مثلا گزارشگر آی آر آی بی (مرتضی غرقی) به خیابانهای نیویورک می رود ( درحالی که اجازه ورود به سایر قسمت های ایالت نیویورک را ندارد چه برسد به سایر نقاط آمریکا) و با چند نفر که دارند بر ضد سیاست های دولت تظاهرات می کنند،‌مصاحبه می کند و با افتخار می گوید که مثلا محبوبیت دولت آمریکا کاهش یافته است. یکی نیست به این آقا بگوید که باز لااقل آنقدر آزادی در مملکت شیطان بزرگ وجود دارد که چند نفر بتوانند بدون نیاز به کسب مجوز اقدام به تجمع بکنند و کسی به جان آنها نیافتد و در ضمن یک خبر نگار خارجی هم برود و با آنها مصاحبه بکند.

یا مثلا فلاح خبرنگار آی آر آی بی در لندن می رود و کلی گزارش در سالگرد کودتای ٢٨ مرداد تهیه می کند که انگلیس چنین کرد و آمریکا چنان. در اینکه انگلیس و آمریکا چنین و چنان کردند که حرفی نیست ولی یکی نیست به فلاح بگوید حداقل می خواهی گزارش تهیه کنی،‌از خودت تهیه کن. گزارش و فیلم های مستند بی بی سی را کپ نزن. تازه یکی نیست به سیاستمداران ایرانی بگوید آمریکا و انگلیس در ایران کودتا کردند ولی حداقل اسناد محرمانه آنرا دارند و با کار سیستماتیک در آن هنگام به نتیجه رسیدند. ولی ایرانی ها چه؟ بیست سال از گلبدین حکمتیار و .... در افغانستان حمایت کردند و بودجه بیت المال را دادند آنها خوردند و سرانجام هم همان آمریکایی ها کرزای را بر سر کار آوردند.

اصولا آی آر آی بی دنبال یک عطسه در کشورهای غربی می گردد تا آن را به عنوان یک مشکل حاد در کشورهای غربی مطرح کند در حالی که ارائه گزارش از داخل ایران به مثابه تشویش اذهان عمومی می باشد.

با یاد یگانه وجه ماندگار منصف باشید

علی خادمی

Ali Khademi

/ 1 نظر / 5 بازدید