هان ای دل عبرت بین

سرآغاز کلام با نام یگانه وجه ماندگار؛

رحلت مرجع تقلید و مرد خبرساز تاریخ سیاسی ایران؛ آیت آلله حسینعلی منتظری واکنشهای بسیار مختلفی را پی داشته است و قطعا کسان بسیاری در مدح و مذمت ایشان قلم فرسایی کرده و اظهار فضل خواهند نمود.

آنچه که به نظر من یعنی کسی که در بطن حوادث سیاسی نبوده است و اخبار موثقی را کوران حوادث پشت پرده نداشته است| مهم است؛ نگرش عبرتی به این قضیه است. عبرتی که مجددا به ما آدمیان خاکی یادآوری می کند که هرکه باشی چه خوب و چه بد؛ و صرف نظر از قضاوتی که سایر خاکیان از تو دارند؛‌ باید در لحظه ای مقدر ؛ این جهان خاکی را وداع گویی و رخ در نقاب خاک کشی.

پیامبر گرامی ؛ حضرت محمدبن عبدالله (ع) می فرمایند : هنگامی که فردی می میرد؛ بندگان می پرسند که چه از خود به جای گذاشته است و ملائک می پرسند که چه با خود آورده است.

به نظر من مهم نیست که نظر بندگان چه باشد زیرا که دانای داور واحد قهار کس دیگری است. من مطمئن هستم که برای مدتی می توان تاریخ را به گونه دیگری نوشت ؛ ولی تاریخ همیشه به آن شکلی که ما می خواهیم نگارش نخواهد شد. کما اینکه حکومت پهلوی تاریخ را آنطور که می خواست ؛ نگاشت و بعد از انقلاب اسلامی ؛ آن تاریخ به گونه ای دیگر نوشته شد و اکنون بعد از حدود ٣١ سال؛ به نظر می رسد شبهه هایی به آن تاریخ وارد است. من مطمئن هستم که بعدا هم برای همین نظام که البته جوانان بسیاری برای آن به شهادت رسیدند؛ تاریخی متفاوت با آنچه برای ما نوشته اند؛ نگارش خواهد شد.

و باز به نظرم بی انصافی است که بندگان اقدام به طلب آمرزش برای لغزشهای متوفی در سالهای پایانی عمر امام خمینی کنند در حالی که لازم است عبرت گرفته و به یادآوری شوند که روزی هم نوبت آنها ( و همه ما ) خواهد بود. مهم نیست که امروز ما چگونه گوش تاریخ و جامعه را پی می کنیم. مهم این است که در آینده ؛ قضاوت تاریخ و جامعه برای ما چگونه خواهد بود. بی انصافی است که بندگان اعمال ما تقدم امروز خود را فراموش کنند و طلب آمرزش برای اعمال ما تقدم و تاخر دیگران کنند.

اصولا منصف و جوانمرد بودن و آزاد بودن از بند دنیا ؛ بهترین چیز در این دنیا است چنانکه امام حسین می فرمایند: اگر دین ندارید ؛ لااقل آزاده باشید. یعنی اینکه اگر ادعای دینداری دارید؛ حتما باید آزاده باشد و گرنه در دینداری خود شک کنید.

به نظرم هرچقدر این مرحوم تازه درگذشته خطا کار و لغزش کار بوده باشد؛ بالاخره آیت الله بوده است و همه این را میدانسته اند و قبول داشته اند. آنهایی که فقط به نام حسینعلی منتظری بسنده کرده اند؛ بدانند که نگارش تاریخ همواره به شکلی آنها دوست دارند ؛ نخواهد بود.

با یاد یگانه وجه ماندگار منصف باشید

علی خادمی

Ali Khademi

/ 0 نظر / 13 بازدید